Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

DRUGA EDYCJA MARATONU CZYTELNICZEGO W STAREJ WSI

Utworzono dnia 03.04.2024
Czcionka:

Dnia 3 kwietnia 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi, która jest współorganizatorem konkursu, odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu pt. „MARATON CZYTELNICZY” dla uczniów klas od 5 do 7 z Gminy Limanowa.

Głównym celem konkursu jest popularyzacja twórczości Kornela Makuszyńskiego i promocja akcji „Narodowe Czytanie”. Konkurs ma również na celu wzbudzenie zainteresowania książką jako dobrem kulturowym, kształcenie umiejętności płynnego czytania i rozumienia treści czytanego tekstu, rozbudzenie wrażliwości na piękne słowa oraz integrację bibliotek i szkół w powiecie.

Kornel Makuszyński (ur. 08.01.1884 r. w Stryju, zm. 31.07.1953 r. w Zakopanem). Lata nauki spędził kolejno w Stryju, Przemyślu i Lwowie, gdzie studiował polonistykę. We Lwowie również zadebiutował jako poeta,a wkrótce jako recenzent teatralny. Po wybuchu I wojny światowej został zesłany wraz z żoną w głąb Rosji, ale za poręką przyjaciół został zwolniony z zesłania i powrócił do Lwowa. W roku 1918 zamieszkał w Warszawie. Pracował jako krytyk i felietonista, współpracował z redakcjami dzienników i czasopism kulturalnych. W 1926 r. otrzymał Państwową Nagrodę Literacką za poemat „Pieśń o Ojczyźnie”, zaś w 1929 roku honorowe obywatelstwo Zakopanego. W 1966 roku otwarto w Zakopanem, w jego mieszkaniu muzeum biograficzne Kornela Makuszyńskiego. Władze komunistyczne skazały Kornela Makuszyńskiego na zapomnienie, bo w swych książkach dawał świadectwo istnienia Boga, który jest źródłem tego, co w człowieku dobre i szlachetne. Jego książki znalazły się na powstałej w 1951r. tajnej liście książek nazwanych ideologicznie szkodliwymi i przeznaczonymi do likwidacji. Po przełomie politycznym w 1956 roku, w 3 lata po śmierci Makuszyńskiego młodzi Polacy upomnieli się o Niego. Powstało wiele drużyn harcerskich Jego imienia, szereg szkół przyjęło Go za swego Patrona. Zaczęto drukować jego książki, powróciły one również do kanonu lektur szkolnych. Kornel Makuszyński był poetą, powieściopisarzem, felietonistą, recenzentem teatralnym, ale największą popularność zdobył jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą książką dla dzieci był „Szewc Kopytko i kaczor Kwak”, potem przyszły następne: „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Panna z mokrą głową”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Szaleństwa panny Ewy”, i inne. Był pisarzem, który wierzył w człowieka, w to, że w każdej ludzkiej duszy jest wiele dobra i miłości. O tym pisał i tego uczył w swoich książkach.

W konkursie wzięło udział 27 uczniów z 10 Szkół Podstawowych z naszej gminy:

1. Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Kaninie,

2. Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wysokiem,

3. Szkoła Podstawowa  im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej,

4. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie,

5. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie,

6. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie,

7. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi,

8. Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu,

9. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie,

10. Szkoła Podstawowa w Młynnem.

Każdy z uczestników przeczytał dowolny fragment z wybranej przez siebie książki Kornela Makuszyńskiego. Czas czytania fragmentu nie mógł przekraczać 3 minut.

Nad przebiegiem konkursu czuwali jego organizatorzy, a oceny umiejętności czytelniczych uczniów dokonywała komisja w składzie:

  • Joanna Michalik Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej,
  • Paulina Ablewicz Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu Filia w Limanowej,
  • Maria Trzupek Instruktor ds. realizacji zadań Biblioteki Powiatowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej

Kryteria oceny czytania obejmowały: wybór fragmentu tekstu, płynność, poprawność czytania, interpretację, emisję głosu, rozumienie czytanego tekstu, ogólny wyraz artystyczny.

Zgodnie z decyzją jury:

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Milena Wątroba – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie

II miejsce – Przemysław Woźniak - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie

III miejsce – Sabina Szymoniak - Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Zygmunta Krasińskiego w Siekierczynie

Wyróżnienia:

Martyna Wójs - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie

Karol Stanisz - Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi

 

Wyróżnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej:

Julia Benc, Hanna Gębczyk, Wiktoria Grzelak.

Laureaci konkursu uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami, które ufundowane były przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej. Każdy uczestnik konkursu otrzymał również imienny dyplom.

Drugi etap odbędzie się 28 maja br. w MBP w Limanowej. Uczestnicy będą losować fragment tekstu z książki Kornela Makuszyńskiego, który następnie przeczytają bez przygotowania.

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał, który prowadził całą uroczystość, na zakończenie podziękował wszystkim uczniom za udział w konkursie i za to, że uzmysłowili nam wszystkim jak ważną rzeczą jest czytanie, które przyczynia się do rozwoju intelektualnego człowieka w każdym wieku.

Słowa uznania należą się nauczycielom, którzy przygotowali uczniów, oraz organizatorom za przygotowanie kolejnej edycjii konkursu we wszystkich Gminnych Bibliotekach w naszym powiecie. Udział w konkursie stworzył możliwość odkrycia przez uczniów własnych uzdolnień, pogłębił wiarę we własne możliwości oraz dał szansę na osiągnięcie sukcesu .

Organizator konkursu: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej

Honorowy Patronat: Starosta Limanowski, Burmistrz Miasta Limanowa

 

Mataton Czytelniczy

Utworzono dnia 03.04.2024, 14:14

Katalog on-line

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 59

W poprzednim tygodniu: 262

W tym miesiącu: 4

W poprzednim miesiącu: 1532

Wszystkich: 77733

opac-150x200-f.jpg