Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminna Biblioteka w Starej Wsi otrzymała dofinansowanie na realizację projektu: ,,Oswajanie przez bajanie. Leki z bibliotecznej apteki"

Utworzono dnia 08.04.2024
Czcionka:

Z radością informujemy, że wniosek zgłoszony do programu Partnerstwo dla książki pn. ,,Oswajanie przez bajanie. Leki z bibliotecznej apteki" przez Gminną Biblioteke w Starej Wsi uzyskał dotację MKiDN w trybie konkursowym , w kwocie 9125,00 zł. Całość projektu opiewa na kwotę 11 825,00 zł.

Z obserwacji małych dzieci przebywających w szpitalu i przychodzących w odwiedziny powstała bajka terapeutyczna „Szpitalny domek”, która przedstawia szpital w innym świetle, bajkowym i przyjaznym, gdzie bohaterami są przyrządy medyczne, które przyjęły ludzkie cechy, mówią, poruszają się, odczuwają emocje. Autorką książki jest limanowianka, Karina Gamoń, położna z limanowskiego szpitala. Książka dotyka wielu problemów, opowiada o przyjaźni, miłości, dobru, porusza temat choroby, cierpienia i śmierci. Na kanwie tej lektury powstał projekt: ,,Oswajanie przez bajanie. Leki z bibliotecznej apteki”, który ma na celu oswoić lęk i nauczyć radzić sobie z emocjami w trudnych sytuacjach. Zadania wpisane w projekt pokażą leczniczą moc literatury, jako potężnego narzędzia, które „leczy” słowem, dodając dzieciom sił do walki z przeciwnościami losu. Projekt obejmuje kreatywne warsztaty biblioterapeutyczne i artystyczne. Ma charakter międzypokoleniowy, skierowany do dzieci, rodziców i seniorów.

Razem z limanowianką, Kariną Gamoń, położoną z limanowskiego szpitala, autorką kilku książek biblioterapeutycznych dla dzieci, postaramy się oswoić strach i nauczyć sobie radzić sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach. Lekarstwem na trudne emocje będzie terapeutyczna bajka limanowianki: ,,Szpitalny domek", która w humorystyczny, zabawny i ciepły sposób, będzie naszą przewodniczką po trudnych sytuacjach, które generują lęk i strach. Zadania pokażą terapeutyczną i edukacyjną rolę literatury. Projekt obejmuje ciekawe i kreatywne elementy, które wzajemnie się uzupełniają. Są skierowane do dzieci i młodzieży oraz do rodziców, opiekunów, seniorów, a także do nauczycieli i bibliotekarzy. Zadania ujęte w projekcie udzielą mądrych rad na temat ludzkiej natury, emocji, przemówią do wyobraźni, wzbogacą wiedzę o życiu i nauczą, jak w mądry sposób korzystać z bibliotecznej apteczki. Projekt nauczy również dorosłych, rodziców, nauczycieli, opiekunów, bibliotekarzy i seniorów, jak dobrze i efektywnie wykorzystywać bajki, by z ich pomocą szukać rozwiązań w trudnych, stresujących sytuacjach. Zadania ukażą, jak przy pomocy lekarstw z bibliotecznej apteki, oswajać trudne emocje i stany lękowe najmłodszych. W projekcie główną rolę odgrywa książka-przewodniczka. To ona przekona, że na bibliotecznych półkach leżą lekarstwa, które redukują stres i zwiększają rozwój psychospołeczny.

W projekt wpisane są warsztaty dla dzieci: z Kariną Gamoń. Zajęcia, w oparciu o biblioterapeutyczną książkę, ,,Szpitalny domek", przeprowadzą dzieci przez trudne emocje, które towarzyszą dzieciom w sytuacji, gdy stykają się ze szpitalem, lekarzami, chorobą, cierpieniem najbliższych, zamieniając groźny szpitalny świat, w bajkowy i przyjazny dzieciom. Podczas warsztatów dzieci wyruszą w zaczarowany świat przyrządów medycznych, które pokażą, że strzykawka i igła nie są takie straszne. Dzieci będą mogły również zobaczyć profesjonalne przedmioty, które używane są w szpitalach, oczywiście pod czujnym okiem prowadzącej zajęcia. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży to dalsza część pracy z emocjami: ,,Plecak pełen emocji”, oraz „Emotikowe przypinki” stanowią doskonałe uzupełnienie projektu i pozwalają na głębszą analizę emocji oraz sposób radzenia sobie z nimi. Dopełnieniem całości są warsztaty dla rodziców, dziadków, seniorów, nauczycieli, bibliotekarzy i opiekunów: ,,Bajka wycisza i uczy emocji”. Warsztaty pokażą uczestnikom sposób wykorzystania bajki terapeutycznej w procesie wychowawczym oraz wskażą wartości psychoedukacyjnych bajki w uczeniu dziecka radzenia sobie z emocjami.

O poszczególnych etapach realizowania projektu będziemy informować na bieżąco.

 

Katalog on-line

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 262

W tym miesiącu: 2

W poprzednim miesiącu: 1532

Wszystkich: 77731

opac-150x200-f.jpg