Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Integracja to nakaz chwili”

Utworzono dnia 14.10.2015
Czcionka:

W dniu 8 października 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi odbyło się spotkanie z Weroniką Odziomek dotyczące „Integracji z osobami z niepełnosprawnością”. Na spotkanie przybyło ponad 100 osób, w tym uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych z Zespołu Szkół w Starej Wsi 1, członkowie Stowarzyszenia „Remedium” w Tymbarku oraz mieszkańcy Starej Wsi.

Dyrektor Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał prowadzący spotkanie przywitał wszystkich zebranych m.in. Holendrów: Goos Leijssenaar, Jacob Dwarshuis, Bert Datema i Hans Datema, którzy przyjechali, w tych dniach do naszej gminy przywożąc pomoc dla mieszkańców gminy, a z którymi Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej współpracuje od wielu lat, Annę Nawalaniec – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinom oraz Annę Staniec również z tej instytucji, Joannę Michalik  - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Limanowej i Helenę Golińską – instruktora powiatowego tej biblioteki, Lidię Chwastek-Biedroń- pracownika socjalnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Małgorzatę Zoń, Agatę Abram, Cecylie Michalik ze Stowarzyszenia „Remedium” w Tymbarku, Magdalenę Cepielik- bibliotekarza Zespołu Szkół w Starej Wsi oraz nauczycieli z tej szkoły, Urszulę Biernat- sołtysa wsi Stara Wieś, Lidię Piegza z biblioteki w Starej Wsi oraz Joannę Stanisz – główna księgową biblioteki w Starej Wsi.

Prowadzący mówił i cytował Jana Pawła II, który odwołując się do personalizmu, podkreślał zawsze godność osoby niepełnoprawnej oraz fakt, że jest ona podmiotem osobowych praw. A żadna forma oraz żaden stopień niepełnosprawności nie ujmują nic godności osoby. Ojciec Święty podkreślał, że szczególnie osobie niepełnosprawnej należy się szacunek i należy chronić jej godności i praw.

Podczas wykładu Weronika Odziomek bardzo dużo mówiła o sobie, o swych dolegliwościach, z którymi musi walczyć od urodzenia. Ma świadomość, że choruje na chorobę na, którą nie ma lekarstwa i jedynie rehabilitacja może zahamować tę chorobę. Na swą rehabilitację Weronika poświęca bardzo dużo czasu - ok 190 dni w roku. Jest ona bardzo kosztowna, a PEFRON refunduje koszty tylko w 50%, resztę muszą pokrywać rodzice, do których ma ogromne słowa uznania i podziękowania za wszystko co dla niej robią, bo gdyby nie oni to jej życie z pewnością wyglądałoby inaczej.

Rodzice nigdy ją nie izolowali, a wręcz odwrotnie, dzięki ich otwartości, doświadczeniu i sercu stwarzali jej warunki, aby mogła bawić się z rówieśnikami, chodzić do „normalnej szkoły”, uczęszczać na studia. Takie podejście do życia było i jest ogromnie ważne, gdyż nauczyło ją przebywania z ludźmi, tak aby nie wytwarzać żadnych barier.

Weronika Odziomek wymieniała rodzaje niepełnosprawności z własnego doświadczenia. Mówiła na temat barier architektonicznych i interpersonalnych – jak ona to odczuwa na własnym przykładzie. Osoby te muszą pokonywać bariery architektoniczne zarówno w prywatnych domach jak i instytucjach, urzędach, środkach komunikacyjnych, drogach i przestrzeni publicznej.  Cóż z tego, że jest winda w budynku, jak nie ma podjazdu żeby dostać się do niej. Windy te nie są wykorzystywanie przez osoby niepełnosprawne.

Wspominała o słabym przepływie informacji między osobami niepełnosprawnymi, a instytucjami, które muszą ulec zmianie.

Ogromnym problemem jest brak łazienek dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, jak i również nowych miejsc pracy. W tym temacie mamy duże zadawnienia, choć sytuacja z każdym rokiem ulega poprawie.

Bardzo istotne są bariery interpersonalne. Brak jest dostatecznej wiedzy w społeczeństwie, jak można takim ludziom pomagać i dlatego wiele osób wręcz boi się im pomóc. Weronika jako psycholog sugerowała, że należy zapytać wprost „jak mogę ci pomóc”, i twierdziła że nie należy  bać się tych osób ponieważ to są normalni ludzie, którzy tej pomocy oczekują.

W czasie całego wykładu mówiła o integracji, że jest to pojecie bardzo szerokie i obejmuje wiele zjawisk i procesów. Termin ten pochodzi od łacińskiego „integratio”, tzn. nietknięty, cały. zatem istota jej polega na scaleniu, zespoleniu, w tym wypadku grup społecznych.

Efektem integracji jest stworzenie tym osobom tak tej pomocy, aby mogli oni prowadzić normalny tryb życia zarówno w domu jak i w przestrzeni publicznej.

Wykład był bardzo interesujący i pouczający. Słuchacze widząc osobę niepełnosprawną na wózku, a w dodatku psychologa znającego doskonale relacje międzyludzkie uświadomili sobie, że wśród nas żyją ludzie sprawni inaczej, którym potrzebna jest pomoc. Szczególnie młodzież była poruszona spotkaniem, podobnie z resztą jak chłopiec, który został poproszony przez Weronikę, aby usiadł obok niej na wózku inwalidzkim, czuł się dziwnie gdyż było to jego pierwsze takie doświadczenie.

Cieszymy się, że w spotkaniu wzięło udział tak wiele osób, którego efektem jest uwrażliwienie szczególnie młodzieży na potrzeby innych, a jak sama Weronika Odziomek powiedziała: „Spotkanie bardzo jej się podobało i ma nadzieję, że przyniesie to skutek w postaci zmiany stereotypowego myślenia na temat osób niepełnosprawnych”

Bardzo miłym akcentem po zakończeniu wykładu było spotkanie integracyjne w wypożyczalni biblioteki, członków Stowarzyszenia „Remedium” z Tymbarku z Weroniką Odziomek, celem dalszej wymiany spostrzeżeń w tym jakże ważnym procesie.

 

„Integracja to nakaz chwili”

Utworzono dnia 14.10.2015, 14:23

Katalog on-line

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 109

W poprzednim tygodniu: 288

W tym miesiącu: 543

W poprzednim miesiącu: 1532

Wszystkich: 78272

opac-150x200-f.jpg