Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

MÓZG TO SZCZEGÓLNY NARZĄD CZŁOWIEKA - przypominamy felieton dyrektora Jacentego Musiała opublikowany w Gazecie Krakowskiej

Utworzono dnia 14.02.2024
Czcionka:

Mamy ferie i okres wypoczynku dzieci i młodzieży. Warto ten czas dobrze i godnie wykorzystać. Obecnie ludzie szczególnie w małych środowiskach są tak zabiegani i zestresowani, że zapominają o relaksie i wypoczynku, co przejawia się brakiem snu, apatią i ciągłym zmęczeniem.

Warto pomyśleć o naszym mózgu, który bez wątpienia jest najważniejszym narządem człowieka. To on koordynuje cały metabolizm, oddychanie, sen, zapamiętywanie i wiele ważnych funkcji. O ten organ musimy bezwzględnie dbać i troszczyć się od najmłodszych lat. Pamiętam jak w czasie wykładów w naszej bibliotece dr Wanda Matras-Mastalerz pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mówiła: „że każdy z nas ma mózg wielkości naszej pięści, co stanowi zaledwie 1-2 proc. masy naszego ciała. Dla mózgu najważniejszy jest ruch, zwłaszcza naprzemienny, aktywność fizyczna, robienie ciągle nowych rzeczy. Mózg jest w najlepszej kondycji, kiedy jest aktywny. Bardzo ważnym czynników warunkujących prawidłowe funkcjonowanie mózgu jest odpowiednia dieta szczególnie śródziemnomorska. Spożywanie owoców, warzyw pochodzących z naszego regionu , ryb, orzechów, ma ogromne znaczenie”. Warto przypomnieć, że mózg składa się w 80 proc. z wody. Jej picie to podstawa zdrowia, dobrej pamięci koncentracji i dobrego nastroju. Lekarze podają, że człowiek winien codziennie pić min. 30 ml na każdy kilogram ciała. Przyjmuje się, że kobieta powinna wypijać dziennie około 2 litry płynów, a mężczyzna 2.5 litra. Ważne jest również, aby prowadzić aktywny i higieniczny tryb życia tryb życia. Gdy śpimy za mało nasz organizm gorzej radzi sobie z metabolizmem glukozy. Podstawowym paliwem dla mózgu jest właśnie glukoza, czyli cukier prosty. Mózg jak podają naukowcy potrzebuje średnio 140 g glukozy na dobę. Może być ona dostarczana organizmowi razem z pokarmami zawierającymi węglowodany. Od tego, co jemy, zależy wiele skomplikowanych procesów zachodzących wewnątrz naszego ciała, w tym także myślowych. Dopiero od niedawna wiemy, że „jelita to nasz drugi mózg” dlatego też te wszystkie narządy ściśle z sobą współpracują i wymieniają informacje. Warto o tym pamiętać. Relaks i odpowiednie spożywane posiłki wzmacniają nasz układ nerwowy wspierają naszą witalność i pomagają dożyć sędziwego wieku.

W czasie ferii zapraszamy również do naszych bibliotek na kreatywne, edukacyjne spotkania i warsztaty.

 

Katalog on-line

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 129

W poprzednim tygodniu: 201

W tym miesiącu: 275

W poprzednim miesiącu: 1532

Wszystkich: 78004

opac-150x200-f.jpg