Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Praca socjalna w czasie pandemii COVID-19 – od teorii do praktycznych wyzwań - felieton dyrektora Jacentego Musiała w Gazecie Krakowskiej

Utworzono dnia 29.03.2021
Czcionka:

Rzeczywistość pandemii, w której od ponad roku funkcjonuje świat, w tym także polskie społeczeństwo, stała się impulsem dla wielu dziedzin nauki do przeprowadzania badań nad wpływem tej trudnej i niespotykanej dotąd sytuacji  na życie ludzkie.

Jednym z istotnych obszarów, na który pandemia COVID-19 wywarła znaczny wpływ jest przestrzeń pracy socjalnej realizowanej w ramach systemu wsparcia społecznego. Problematyce oddziaływania pandemii na szeroko rozumianą pracę socjalną została poświęcona konferencja naukowa zorganizowana przez Instytut Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej. Wydarzenie to – wpisując się w jeden z charakterystycznych trendów czasu pandemii – przybrało formę on-line i odbyło się w dniu 18 marca 2021 roku. Spotkanie poświęcone teoretycznym i praktycznym wyzwaniom dla pracy socjalnej realizowanej w czasie pandemii COVID-19 zgromadziło znamienite gremium prelegentów oraz niemalże dwustuosobowe audytorium. W czasie konferencji zaprezentowano tematy związane m.in. ze społecznymi konsekwencjami koronawirusa, wpływem jego obecności na politykę senioralną, system wsparcia społecznego oraz rolą pracownika socjalnego i asystenta rodziny w obszarze bezpieczeństwa socjalnego w środowiskach lokalnych. Niewątpliwą wartością zorganizowanego spotkania było ukazanie praktycznych doświadczeń poszczególnych ośrodków wsparcia społecznego, wynikających z konieczności dostosowania systemu świadczenia pomocy społecznej do sytuacji pandemicznej. Wiele mechanizmów, które do tej pory wykorzystywane były w ramach działań pomocowych, straciło rację bytu, m.in. ze względu na konieczność ograniczenia kontaktów bezpośrednich z beneficjentami pracy socjalnej. Należy stwierdzić także, że konferencja ta była punktem początkowym na drodze rozwoju badań nad wpływem pandemii COVID-19 na życie społeczne, ze względu na fakt, iż koronawirusa nadal obecny jest w przestrzeni społeczeństwa. Szczególnym wymiarem naukowej konferencji była II sesja, w której wystąpili praktycy,  w którym uczestniczyła  mgr Dorota Musiał, Kierownik  Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej i przedłożyła bardzo ciekawą prelekcję pt. ,,Narzędzia pracy socjalnej w problemie przemocy w rodzinie w okresie pandemii”.  Konferencje zorganizował  mieszkaniec Gminy Limanowa ks. Prof. UP dr hab. Józef Młyński z Nowego Rybia. Podsumowując powiedział „Człowiek jest szczęśliwy i nie samotny, jeśli może liczyć  na pomoc drugiej osoby, a praca socjalna to inwestycja  w człowieka, rodzinę, która się opłaca, prowadzi do naprawy i samodzielności.”

 

Katalog on-line

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 200

W poprzednim tygodniu: 322

W tym miesiącu: 1415

W poprzednim miesiącu: 3749

Wszystkich: 77612

opac-150x200-f.jpg