Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Seniorskie Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego w Bibliotekach Gminy Limanowa.

Utworzono dnia 21.09.2016
Czcionka:

      W dniach 14 i 15 września br. w Gminnej Bibliotece w Starej Wsi i Fili Rupniowie odbyły się spotkania animacyjne dla seniorów pt.: ”Seniorskie Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego”. Spotkanie organizowane było w ramach projektu pt.: „Profesjonalne Rady Seniorów w woj. małopolskim”. Organizatorem projektu jest Fundacja Kultury Chrześcijańskiej „Znak”. Natomiast patronatem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

      Jacenty Musiał dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi rozpoczął spotkanie przywitaniem wykładowców mgr Karoliny Kudyby – trenera, psychologa, prawnika oraz dr Grzegorza Demela - antropologa kulturowego, trenera z zakresu partycypacji obywatelskiej, którzy reprezentowali głównego organizatora Fundację Kultury Chrześcijańskiej „Znak”. Dyrektor mówił, że nasze samorządy instytucji kultury w swojej pracy czytelniczo kulturalnej chce w większym stopniu poczynić starania, aby zaangażować seniorów do wspólnego działania na rzecz rozwoju czytelnictwa  oraz budowania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Temu celowi służy m.in.  udział w Ogólnopolskiej Akcji „Podaruj Książce Drugie Życie”, „Dorośli czytają dzieciom” oraz wiele innych ogólnopolskich i lokalnych przedsięwzięć. Chcemy, aby przy bibliotekach powstały Rady Biblioteczne, Kluby Czytelnicze, czy Kluby Literackie.

      Trener i psycholog a zarazem prawnik Karolina Kudyba przeprowadziła profesjonalne warsztaty, w których uczestniczyli aktywnie czytelnicy ze Starej Wsi i Rupniowa dotyczące potrzeby partycypacji obywatelskiej w małych środowiskach. Ważną rzeczą jest potrzeba aktywnego działania w grupach, zespołach, aby podnieść poziom zaangażowania społecznego i obywatelskiego osób starszych na rzecz swoich i innych środowisk.  Seniorzy posiadają bowiem ogromną wiedze i doświadczenie , działają aktywnie w wielu organizacjach społecznych, są wolontariuszami, a najważniejsze to, to że wielu z nich chce działać, spotykać się i dzielić swoja wiedzą i czasem, ale i również troskami.

      Dr Grzegorz Demela w krótkim wystąpieniu mówił w jaki sposób przeprowadził analizę środowiska seniorskiego na rzecz jeszcze większej integracji i partycypacji obywatelskiej oraz kompetencji społecznych, które mogą umożliwić, o ile będzie taka wola powołanie takiej Rady Seniorów.

      Termin „Partycypacja” wywodzi się z łacińskiego słowa „particieps” tj. biorący udział, a zatem „Partycypować” to innym słowem uczestniczyć, brać udział w większej grupie, zespole czy tez instytucji. W szerszym znaczeniu to także zdolność tworzenia więzi i współdziałania innymi, umiejętność pracy w grupie na rzecz osiągnięcia wspólnych celów, umiejętność wykonywania zadań i wspólnego rozwiązywania problemów. Jednym z fundamentów, na którym wspiera się każde społeczeństwo obywatelskie jest partycypacja  publiczna, której istota polega na aktywnym udziale obywateli w stanowieniu i realizacji przedsięwzięć publicznych. Temu celowi służą m.in. programy współpracy samorządu lokalnego z organizacjami pozarządowymi, które z mocy ustawy co roku podejmują rady gminy, powiatowe czy sejmiki wojewódzkie. Postępujący proces starzenia się społeczeństwa w Polsce jest faktem powszechnie znanym  i statystycznie udowodnionym. Szacuje się iż w 2035 r. odsetek ludności w wieku 65 lat  i wyżej będzie wynosił ok. 23%. Dlatego też sposób funkcjonowania osób dojrzałych w coraz większym stopniu będzie wpływał na życie  społeczeństwa jako całości. Systematyczne powiększanie się populacji seniorów niesie za sobą konieczność kształtowania polityk publicznych na różnych szczeblach organizacyjnych państwa i samorządów. Dlatego tez bardzo ważna rzeczą jest umiejętność aktywizacji osób starszych uwzględniając ich specyfikę potrzeb i oczekiwań przy wykorzystaniu potencjału tej grupy, która umożliwi seniorom angażowanie się w życie społeczności lokalnej.

      Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundacji Inicjatyw Obywatelskich. 

.

Utworzono dnia 21.09.2016, 14:47

Katalog on-line

NASZA PLACÓWKA

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 69

W poprzednim tygodniu: 329

W tym miesiącu: 898

W poprzednim miesiącu: 1255

Wszystkich: 73346

opac-150x200-f.jpg